Nytt & Hänt

Vad har vi gjort sedan 1985?

Här ser du ett antal av de projekt som Prinsarna och Prinsfonden genomfört sedan starten 1985 med stöd från alla er som köpt sponsorbevis, lottter, tavlor och annat som Prinsarna har sålt.

och ett GOTT NYTT FREDLIGT 2023 🎩🥂😀

En säker tradition sedan 2002 är Prinsarnas Taube-konsert i Grebbestads kyrka. I år satsar vi på en säker artistuppsättning med Lars-Eric, Johan, Stina & Dan och de kommer att lotsa oss igenom Taube´s musikaliska värld.

Biljetter förköper ni i Grebbestads Turistinformation på Torget eller kontaktar dem på 072-518 1080. Resterande biljetter säljes i kyrkan innan konserten.

Biljettpris 150 kr.    Medtag gärna en mjuk dyna att sitta på.

 

Varmt välkomna hälsar Grebbestads Prinsar

Idag var det knökat på Grebbestads gator, härligt !

Prinsarna sålde lotter på litografier, här är vinnande serienummer och lottnr:

Blå serie V nr 85

Lila serie H nr 90

Grönvit serie F nr 20

Gul serie T nr 62

Blåvit serie C nr 87

Rosa serie L nr 79

 

Årets vinnare av hummersupé på Everts Sjöbod blev Pia Grissle från Grebbestad

 

TACK alla ni som köpte lotter och GRATTIS till er som vann !

 

De som har vunnit kan kontakta Prins Anders XII på 0708-710 698.

 

 

7-10 juli är det stor fest i Grebbestad, Carnevalen/Badortens Dag firar 100 och självklart är Prinsarna med på kalaset.

På lördagen den 9 juli kommer den efterlängtade Prinsshowen kl. 14.00 på stora scenen vid torget och där skall vi kröna Prins NN XXXIV.

I Carnevalståget kommer ni självklart få se alla Prinsar i tidstypiska transportmedel.

Välkomna till Carnevalen i Grebbestad

Back to Top